Одложено судењето за „Топлик“

Јанакиески во самоизолација, имал контакт со заболен од ковид-19

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е во самоизолација, поради контакт со заболен од коронавирус. Ова на денешното рочиште за случајот „Топлик" во кој тој е обвинет го кажа судечкиот судија Осман Шабани.

Адвокатот на Јанакиески на судијата му приложи документ издаден од Државниот санитарен и здравствен инспекторат според кој му се одредува самоизолација на Јанакиески во траеше од 14 денови.

Следното рочиште за „Топлик" е закажано за 18 ноември.

Покрај Јанакиески, во „Топлик" обвинети уште петмина вработени во Министерството за транспорт и врски. Основното јавно обвинителство ги гони за злоупотреба на службената положба и овластувањата.

Јанакиески, според обвинението, спротивно на Законот за јавни набавки составил Комисија за јавни наддавања на која и наложил да избере понудувач за купување и располагање со државно земјиште за изградба на елитниот комплекс „Сончев град" во Сопиште, иако фирмата не ги исполнувала условите за тоа.

Штетата што ја направиле на државата е 65 милиони денари или милион евра.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе