Судењето на СЈО одложено

Јанакиески е во притвор, а полицијата го бара на домашна адреса

Судењето за насилството во општина Центар се одложи поради отсуство на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески. Иако Јанакиески пред неколку дена доби 30 дена притвор за злоупотреба на службена положба за склучување договори за оттуѓување земјиште во сопственост на државава, полицијата сепак добила наредба и го барала поранешниот министер на домашна адреса. Наредбата е издадена од истиот суд кој што му определи мерка притвор на Јанакиески. 

Основниот суд Скопје 1 издал налог Јанакиески стражарно да биде доведен на рочиште од неговиот дом, и покрај фактот што тој е во притвор во Истражниот затвор во Шутка.

Јанакиески е осомничен во последниот случај што го отвори Обвинителството за организиран криминал и корупција, а во врска со продажба на државно земјиште за изградба на луксузни хотели.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе