Иван Џолев утре ќе проверува дали исказот на Орце Камчев стигнал во судот

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за случајот „Рекет" воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби протекол од таму.

„Утре ќе провериме дали во судот бил испратен записникот“, изјави Иван Џолев, претседател на Кривичниот суд.

Вчера од Обвинителствот за гонење на организиран криминал и корупција појаснија дека Камчев не добил копијаод неговото сведочење, а копии од записникот испратиле во Кривичниот суд, со барањата за притвор на осомничени во „Рекет“.

Обвинителката Вилма Русковска ја потврди веродостојноста на првата страница од сведочењето на Камчев објавена по медиумите.

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе