Иван Џолев утре ќе проверува дали исказот на Орце Камчев стигнал во судот

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за случајот „Рекет" воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби протекол од таму.

„Утре ќе провериме дали во судот бил испратен записникот“, изјави Иван Џолев, претседател на Кривичниот суд.

Вчера од Обвинителствот за гонење на организиран криминал и корупција појаснија дека Камчев не добил копијаод неговото сведочење, а копии од записникот испратиле во Кривичниот суд, со барањата за притвор на осомничени во „Рекет“.

Обвинителката Вилма Русковска ја потврди веродостојноста на првата страница од сведочењето на Камчев објавена по медиумите.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе