По државниот обвинител и ОЈО за гонење на организиран криминал

Обвинителот Паноски ги демантира наводите на „Ла верита“, вели не дал таков исказ пред Јовески

Обвинителот Наум Паноски ги демантира наводите кои вчера се појавија во италијанскиот весник „Ла верита", а во кои се споменува и името на обвинителот од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, како лице кое самоиницијативно, борејќи се со сопствената совест, во август му ги раскажал фактите што наводно ги знаел на државниот обвинител.

Обвинителот Пановски за МКД.мк вели дека ниту дал такот исказ, ниту пак тврдењата на „Ла верита"  одговараат со фактите.

„Ниту сум дал таков исказ пред обвинителот Љубомир Јовески, ниту Вилма Русковска била основен јавен обвинител на Основното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во периодот кога беа блокирани и деблокирани посочените средства, ниту по нечија наредба биле одмрзнати за 48 часа, напротив без блокирани неколку месеци. Рускоска беше избрана за шеф на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција на 14-ти ноември 2018 година", изјави обвинителот Паноски.

Тој во јавноста е познат по застапување на големиот предмет за постапката за Диво Насеље во која постапуваше заедно со сегашната шефица на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. 

Вчера „Ла верита" објави дека премиерот Зоран Заев барал од Русковска да се одблокираат 750 илјади евра од Силјан Мицевски и дека за ова знаел и обвинтелот Паноски кој, пак, дал изјава пред државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Наводите на „Ла верита" вчера ги демантираше и Јовески, а демант испратија и од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција.

К.Д.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе