По бизнисмените

И обвинителите од СЈО ќе сведочат за „Рекет“

По бизнисменот Орце Камчев, неговата сопруга Ана и тројцата бизнисмени кои денес сведочеа во „Рекет“, во судница треба да се појават и обвинителите на СЈО. Сведочењето на обвинителите е на предлог на обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. 

По завршување на денешното рочиште за „Рекет“ судијката Васка Николовска Масевска даде неколку датуми за следни рочишта за случајот. 

На рочиштето закажано за 3 јануари судијката Масевска рече дека ќе биде повика обвинителката Елизабета Јосифовска која работеше во тимот на Катица Јанева. 

Јосифовска е обвинителката која имаше овластување да ги потпишува документите во име на тогашната шефица, Јанева.

Таа заедно со обвинителката Ленче Ристовска е задолжена за чување на кутиите со предмети кои физички останаа во СЈО по преземањето на предметите од страна на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција. 

Обвинителката Јосифовска во април беше повикана да даде исказ за „Рекет“. 

К.Д.

 

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе