Поради смена на судијата-поротник

И „Монструм“ почна одново, но само формално

И судењето за случајот „Монструм“ поради смена на поротничката денес почна од почеток, но само формално бидејќи одбраната се согласи да не се чита одново обвинението и повторно да не се изведуваат доказите. Овој судски процес за 5 минути продолжи таму каде што и претходно застана.

Смена има и во одбраната на бегалците Алил Демири и Агим Исмаиловиќ, на кои им е назначен адвокат по службена должност, Милица Гроздановска.Овие двајца обвинети претходно ги застапуваше адвокатот Насер Рауфи. 

Една од поротничките, која беше и во судечкиот совет за "ТНТ" си даде оставка, а одново денес ќе почне и ова судење. 

На местото на поротничката е назначена нова, а заменета е и уште една поротничка, бидејќи и неа истекува мандатот. Судот обезбеди и резервна поротничка.

За петкратното убиство на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, во претходна постапка за случајот на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм" го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе