Случај „Рекет“

Денеска Катица Јанева ќе дава исказ пред Вилма Русковска

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска во 10 часот ќе сведочи за случајот „Рекет". Во аудио снимките објавени во италијанскиот весник „Ла верита" во телефонски разговор се слуша и гласот на Јанева како му вели на бизнисменот Орце Камчев да не се секира, „сѐ ќе биде ОК". Таа не негираше дека се работи за нејзиниот глас, туку изјави дека била злоупотребена.

Во случајот „Рекет“ осомничени се Бојан Јовановски и Зоран Милески-Кичеец кои се во притвор. Од видео снимките објавени во „Ла верита“ се гледа како Боки 13 и Кичеец од куќата на Камчев изнесуваат еден милион евра. Камчев е еден од осомничените во случајот „Империја“ на СЈО.

Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Јанева ќе сведочи за поврзаноста со Јовановски и за нејзината улога во изнудата од еден милион евра од Камчев.

Свои искази досега за случајот „Рекет“ дадоа специјалните обвинители Бурим Рустеми, Елизабета Јосифовска и Лиле Стефанова, како и шефицата на кабинетот на Катица Јанева.

Вчера во обвинителството беше сослушан и Зоки Милески-Кичеец. Кога ќе сведочи Боки 13 засега не е познато.

„Рекетот не би можел да биде изведен без аминот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева“, изјави адвокатот Александар Тортевски во разговор со „Фокус“. Тој, повикувајќи се на својата (и адвокатска) интуиција, смета дека без јавување(то) од Јанева Боки 13 и Зоки Кичеец немало да можат да го спроведат „поткупот“, односно да ги наплатат парите.

„За мене тоа е поткуп, а не рекет. Боки не можел да го изврши земањето на парите без сигнал од Катица. Но истрагата треба да го покаже тоа, а истрагата треба да се води со ладна глава и трезвено, настрана притисоците од јавноста. Секое лицитирање од страна на јавноста сега енекоректен притисок кон обвинителите“, смета Тортевски.

Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Зоки Кичеец, обвинителството ги товари за кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а првоосомничениот Јовановски и за  „перење пари и други приноси од казниво дело“.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе