Обвинителство за гонење на организиран криминал

Денеска и Фросина Ременски на распит кај Русковска за „Рекет“

Во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција денеска за случајот „Рекет" исказ треба да даде и пратеничката на СДСМ и потпретседателка на Собранието Фросина Ременски во врска со случајот „Рекет".

Ременски е почесна претседателка на невладината организација Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13. Оваа организација во случајот „Рекет“ се споменува како дел од шемата за изнудување на пари од бизнисмени.

Пред Ременски, во Обвинителството за гонење на организиран криминал искази дадоа и  водителката Лила Филиповска, бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амзоски.

Мицевски, сопственикот на ГП „Пелистер“ вчера изјави дека 720 илјади евра префрлил на сметката на Меѓународниот сојуз, а не на сметка на пензионерката Лилјана Тодоровска. Тој рече дека него никој не го рекетирал и дека ќе бара парите да му бидат вратени.

Амзоски од „Дрим билдинг“ на сметката на Меѓународниот сојуз на Боки 13 уплатил околу 260.000 евра за стратешко партнерство и деловна соработка.

До сега во случајот „Рекет“ осомничени и во притвор се Бојан Јовановски – Боки 13, Зоран Милевски – Кичеец и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе