Кривичен суд

Денешното рочиште за „Титаник“ е одложено, еден од обвинетите бил болен

Денешното рочиште за предметот „Титаник" на Специјалното јавно обвинителство ќе биде одложено поради здравствени причини на еден од обвинетите.

Како што соопштија од Основен суд Скопје 1- Скопје судењето е одложено заради отсуство на еден од обвинетите кој до судот доставил документација дека врз него е извршен оперативен зафат и истиот привремено нема да може да присуствува на судењето заради здравствени причини.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе