Денес ново рочиште за случајот „Титаник“

Ново рочиште за случајот „Титаник" е предвидено да се одржи денеска во Основниот кривичен суд Скопје. Овој судски предмет иако е едно од првите обвиненија поднесени од поранешното СЈО, тој се уште е во фаза на доказна постапка.

Судењето во овој случај го води судијата Осман Шабани, а обвинението е застапено од обвинителката Лиле Стефанова.

Меѓу обвинетите за незаконско финасирање на ВМРО-ДПМНЕ, повреда на избирачкото право и други кривични дела се и поранешните министри Гордана Јанкуловска и Миле Јанакиевски.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе