Давидовски, осомничениот за настаните на 27 април, по меѓународна потерница фатен во Шведска

Дејан Давидовски (39), по кого беше распишана меѓународна потерница откако како осомничен за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година не беше достапен за македонските органи, уапсен е во Шведска, на аеродромот Скаваста во Стокхолм.

Од обвинителството велат дека веќе се подготвува документацијата за екстрадицијата на Давидовски.

Тој поседувал бугарски пасош, а во Стокхолм слетал со лет од Софија.

Обвинителството најавува обвинение откако Давидовски ќе стане достапен на македонските органи. Тој е еден од групата која со маски на лицата влегле во зградата на Собранието.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе