Поранешниот прв човек на БЈБ сведок во „Тортура“

Чавков се претстави како пензионер со високо образование

„Писмен, со завршено високо образование, пензионер, татко на две деца, граѓанин на Република Македонија".

Вака поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков се претстави пред судот како сведок за случајот „Тортура". Тој е спроведен од Истражниот затвир во Шутка и до судот е донесен со придружба на 5 затворски полицајци.

Тој откако се претстави, даде заклетва и во моментот сведочи за овој предмет во кој за апсењето на Љубе Бошковски му се суди на Сашо Мијалков и шестмина припадници на единицата „Алфа".

Судењето е во тек.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе