Денеска во Обвинителството

Боки-13 продолжува со поднесувањето кривични пријави

Бојан Јовановски-Боки 13, осуден во предметот „Рекет“, денеска повторно ќе биде спроведен  во Основното јавно обвинителство каде што ќе продолжи со поднесувањето кривични пријави против актуелни функционери на власта.

 

Јовановски минатата недела беше во обвинителството, но не завршил со поднесувањето кривични пријави.

Пријавите, како што кажа неговиот адвокат Сашко Дукоски, се за функционери од државните институции, но и за други лица. Без да кажа за кои лица се работи, наведе само дека кривичните пријави се за злоупотреба на службената положба и овластувања, несовесно лекување, изнуда, измама, давање лажен исказ.

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе