Основен кривичен суд Скопје

Боки 13 пред уште една пресуда, денес завршни зборови за „Меѓународен сојуз“

Странките во кривичниот предмет „Меѓународен сојуз“ денеска во Основниот Кривичен суд Скопје е предвидено да ги дадат завршните зборови. Судењето за овој случај го води судијката Софче Гаврилова-Ефремова, а застапник на обвинението е обвинителката Вилма Рускоска. За случајот „Рекет" Јовановски доби 9 години и во моментов е во затворот во Идризово каде ја издржува оваа затворска казна. По завршните зборови за „Меѓународен сојуз“ ќе следи и пресудата за овој предмет. 

Првообвинет во овој предмет е Бојан Јовановски Боки 13, кој според обвинителниот акт е обвинет за кривичните дела „измама и перење пари".

Обвинети во овој случај се и поранешната пратеничка од редовите на СДСМ Фросина Ременски, Миле Јовановски, (таткото на првообвинетиот) и Јасна Мандиќ Ерцеговиќ. Обвинетата Ременски се товари за кривично дело „помагање во делото измама", Мандиќ за „помагање во измамата и перењето пари", а Миле Јовановски се товари за „помагање во перењето пари" и за „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје".

Како правно лице обвинета е и невладината организација „Меѓународен сојуз".

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе