Боки 13 однесен во затворот Идризово

Бојан Јовановски попладнево е спроведен во затворот Идризово на издржување на затворската казна од 9 години, потврди за тв 24 директорот Јовица Стојановиќ.

Јовановски ќе биде 30 дена во приемното одделение на затворот и сместен е со уште двајца затвореници. Јовановски е спроведен од куќен притвор откако Апелација ја потврди пресудата каде што Јовановски е осуден во случајот „Рекет“ за перење пари и примање на награда за противзаконско влијание. Тв 24 го контактираше и адвокатот на Јовановски, Сашко Дуковски, но тој одби да одговори.

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе