Бојан Јовановски-Боки 13 уапсен на граница

Бојан Јовановски , познат како Боки 13 попладневно е уапсен на еден од граничните премини во земјата, неофицијално, на барање на Обвинителството за организиран криминал. 

Заедно со Јовановски, сопственик на 1ТВ уапсен е и бизнисменот Зоран Милевски – Кичеец. Детали за случајот Јавното обвинителство ќе соопшти на прес-конференцијата што ќе се одржи попладне. Пред медиумите ќе се обратат јавниот обвинител Љубомир Јовески и Вилма Русковска, Основен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе