Кој вади документи од истрага?

Ајмо народе, исказот на Кичеец на продажба!

Исказот даден пред Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција на второсомничениот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски-Кичеец се нуди на продажба. Ваква понуда добил бранителот на Бојан Јовановски-Боки 13, првосомничениот во овој случај преку анонимен телефонски повик.

Адвокатот на Зоран Милевски-Кичеец, за ТВ Телма изјави дека тој не земал примерок од исказот на неговиот клиент. 

Јавното обвинителство и судот и натаму водат интерна истрага како искази на сведоци и на осомничени се појавуваат во јавноста. А сега веќе и на продажба. Адвокатот оваа понуда ја пријавил кај надлежен обвинител.

Обвинителството сѐ уште работи на истрагата како сведочењето на пријавителот на аферата „Рекет“ Орце Камчев заврши во порталот „Инфомакс“ за што одгворното лице за објавувањето заработи обвинение за откривање на службена тајна. 

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе