Судство

Побаравме повторување на случајот „Монструм“ затоа што судовите и обвинителството беа многу ранливи и целата јавност беше во необјаснета ситуација вклучително и семејствата кои ги изгубија своите во овој трагичен настан, но и тие што беа осудени, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети по сведочењето за случајот „Монструм“.

21 Февруари 2020 - 13:06

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на „27 април“, изјави дека одбраната сама признала дека сите докази им се дадени во пишана форма, освен податоците од мобилните оператори за листата на дојдовни и појдовни повици.

21 Февруари 2020 - 12:19

На судењето за Монструм денес сведочи Бујар Османи. Тој пред судот рече дека бил во посета на обвинет од овој предмет, а како причина за тоа го наведе писмото испратено од семејството на Хаки Азири, кое побарало од него да каже каде им е синот.

21 Февруари 2020 - 11:27

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието се одложува за 26 февруари за обвинетите да извршат увид во доказите од предметот.

21 Февруари 2020 - 10:53

Претседателот на ДУИ Али Ахмети претпладнево пристигна во Кривичниот суд, каде што треба да сведочи на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Ахмети дојде во судот во придружба на Артан Груби и уште неколку лица.

21 Февруари 2020 - 10:35

По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро треба да сведочи и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Освен Ахмети, како сведок треба да се појави и неговиот сопартиец, обвинителот Џелал Бајрами, кој во 2012 година, кога се случи немилиот настан кај Смилковско Езеро ја вршеше функцијата заменик-министер за внатрешни работи.

21 Февруари 2020 - 09:10

Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

21 Февруари 2020 - 08:57

По Зоран Заев и Гордана Јанкулоска, кои како поранешни високи функционери сведочеа во судскиот предмет „Монструм”, денеска на рочиштето за петкратното убиство кај Смилковското Езеро треба да сведочи и претседателот на ДУИ, Али Ахмети. 

21 Февруари 2020 - 08:46

Од назначување на Ленче Ристова, како обвинител за врска меѓу Македонија и Европравда, во оваа меѓународна институција е зголемен бројот на предмети од нашата држава, се вели во соопштението на Министерството за правда. Министерката за правда Рената Дескоска оствари средба со претседателот на Европравда, Ладислав Хамран и обвинителот за врски на Македонија во Европравда, Ленче Ристоска.

21 Февруари 2020 - 06:39

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ откако заврши распитот на лицата што вчера вечер беа лишени од слобода во акцијата во село Крушопек, Општина Сарај.

20 Февруари 2020 - 22:18

По денешното завршување на сведочењето на адвокатот Васил Димишков на судењето за случајот „Рекет" адвокатот на Бојан Јовановски побара од судијката Васка Николовска-Масевска да му биде определена поблага мерка за определување на присуство во текот на судската постапка со образложение дека тој нема да бега, како и дека тоа му е потребно поради здравствената состојба. 

20 Февруари 2020 - 14:33

Со сведоци на одбраната продолжи денешното судење за случајот „Рекет“. Прв на листата на сведоци на предлог на обвинетиот Бојан Јовановски, беше адвокатот Васил Димишков, брат на судијката Весна Димишкова која постапуваше во предметот „Империја“ како судија на претходна постапка и која му определи притвор на Орце Камчев.

20 Февруари 2020 - 11:55

Основното јавно обвинителство информира дека по наводите на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, изнесени на 19.02.2020 година, а се однесуваат на одржаната владина седница од 15.02.2020 година и на донесената одлука за поништување на решенијата што ги донел ќе ги провери овие наводи за да утврди дали има неправилности кои би упатиле на извршено кривично дело кое се гони по службена должност.

20 Февруари 2020 - 10:48

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13 и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за перење пари, односно за злоупотреба на службената положба.

20 Февруари 2020 - 09:02

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за изборни нерегуларности „Титаник“.

20 Февруари 2020 - 08:20

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе