Судство

Изречените казни за обвинетите во случајот „Организатори на 27 април" според обвинителката Гордана Смаќоска, се многу ниски. Во изјава за медиуми таа посочи дека е изненадена од ниските казни бидејќи во претходната пресуда за самите извршители на насилствата во Собранието беа изречени многу високи казни. Но, судијата Илија Трпков пред да ја изрече пресудата рече дека како олеснителна околност го зел предвид Законот за амнестија со кој 15 обвинети во првата постапка за „27 април“ беа пуштени на слобода. 

26 Јули 2021 - 14:39

Судечкиот совет предводен од Илија Трпков, им изрече мерка куќен притвор на Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Владимир Атанасовски кои денеска беа осуден на затворски казни за случајот „Организатори на 27 април". Ова одлука следеше откако обвинителката Гордана Смаќоска побара изрекување на мерка притвор, но истата судот ја одби. Воедно, за Миле Јанакиески, судечкиот совет истакна дека останува во сила мерката куќен притвор.

26 Јули 2021 - 14:12

Обвинетиот Никола Груевски иако бил главен организатор, сепак не е обвинет во оваа постапка за случувањата од 27 април кои ќе бидат запаметени како настан без преседан кој се одвиваше пред очите на цела Европа и цел свет. Ова денес го истакна судијата Илија Трпков пред да ја објави пресудата за обвинетите за организирањето на 27 април со која на четворица обвинети изрече затворски казни од 6 до 6 и пол години. Казните им се изречени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

26 Јули 2021 - 13:55

Законот за амнестија кој беше донесен за дел од обвинетите во првата постапка за 27 април и со кој 15 обвинети беа ослободени, е главната причина судијата Илија Трпков им ги ублажи казните на обвинетите за организирањето на настаните од 27 април, 2017 година. Поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски е осуден на затвор од 6 и пол години, поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски добија затвор од 6 години и 3 месеци, а поранешниот шеф на УБК, Владимир Атанасовски доби затвор од 6 години. Со 95 гласа „за“, без против и воздржани, Собранието на 18 декември, 2018 година го донесе по скратена постапка Законот за амнестија за настаните од 27 април 2017 година.

26 Јули 2021 - 12:42

По изрекувањето на пресудата со која поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески доби затвор од 6 години и 3 месеци, Обвинителството побара ефективен притвор. Јанакиески се пожали дека веќе 4 пати бил враќан во Истражниот затвор во Шутка и дека ако повторно биде вратен, ќе нема да може да ја подготви одбраната за другите кривични дела за кои постапките се во тек. Јанакиески во моментов се наоѓа во куќен притвор. 

26 Јули 2021 - 12:05

За организирање на настаните во Собранието од 27 април, Основниот кривичен суд Скопје обвинетиот Трајко Вељаноски го осудува на казна затвор во траење од 6 и пол години, Јанакиески и Ристовски 6 години и 3 месеци и за Атанасовски казна затвор од траење 6 години. Тие се неправосилно осудени за кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста".

26 Јули 2021 - 11:50

Судечкиот совет од Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да ја објави пресудата за случајот во кој на неколку обвинети лица им се суди за организирање на настаните од 27 април, 2017 година. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. 

26 Јули 2021 - 09:48

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева попладнево е спроведена во затворот во Идризово, потврди за МИА директорот на КПД „Идризово" Јовица Стојановиќ.

23 Јули 2021 - 18:33

За три мандати, против струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, биле поднесени 14 кривични пријави, пренесува „А1он“. Струшкиот градоначалник кривичните пријави ги добил додека ја извршувал функцијата. 

23 Јули 2021 - 14:38

Судија на претходна постапка, а потоа и Кривичниот Совет, донесе решение со кое го одби како неосновано барањето на обвинителот за замена на мерката куќен притвор со мерка ефективен притвор на осомничениот Драги Рашковски во врска со предметот за „Нелегална набавка на софтвер", соопшти Основниот кривичен суд Скопје.

23 Јули 2021 - 14:14

Основниот суд од Гевгелија испрати упатен акт со кој поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева треба да биде спроведена во женскиот дел на затворот во Идризово. Јанева треба да биде однесена да ја издржува седумгодишната затворската казна за случајот „Рекет". Поранешната шефица на СЈО откако ќе влезе во најголемиот затвор во државава прво ќе биде сместена во приемниот дел на затворот, а потоа ќе и се придружи на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска која е исто така во овој затвор и ја издржува четиригодишната казната за случајот „Тенк" и на другите жени осуденички. 

23 Јули 2021 - 14:00

Основниот кривичен суд Скопје денес донесе пресуда со која ги ослободи од обвинение за случајот „Тортура“ поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков и поранешните припадници на полициската единица „Алфа“. Судот донесе ваква одлука поради тоа што Обвинителството не докажало дека е сторено кривичното дело мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување. Обвинетите пресудата ја дочекаа со прегратки и меѓусебни честитки. 

23 Јули 2021 - 12:12

Бојан Јовановски попладнево е спроведен во затворот Идризово на издржување на затворската казна од 9 години, потврди за тв 24 директорот Јовица Стојановиќ.

22 Јули 2021 - 22:40

Обвинетите за производство и дистрибуција на детска порнографија во предметот „Јавна соба“, група која била отворена и користена од повеќе членови преку социјалната мрежа Телеграф, со умисла дозволиле да се направи достапно на членовите на групата содржина со аудио-видео материјал во кој се прикажани полови дејствија со дете. Ова денеска во Кривичниот суд во воведните зборови го истакна обвинителот Владимир Милошевски на првото рочиште за предметот „Јавна соба“. 

22 Јули 2021 - 13:52

Откако вчера во затворот во Шуто Оризари на Јордан Камчев повторно му се влоши здравствената состојба, беше повикана Брза помош затоа што во затворот немаше лекар.По интервенцијата на лекарите од Брза помош неговата состојба беше подобрена, но утрово повторно дојде до влошување на здравствената состојба на Камчев, соопштија попладнево неговите бранители.

21 Јули 2021 - 19:45

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе