Запленети автомобили, дрога, телефони, пар...

Специјалците апсат криминална група за трговија со дрога, приведени се 21 лице

Дваесет и едно лице се приведени под сомнение дека се членови на организирана криминална група за трговија со дрога во Грчец, Гази Баба, Чаир и Сингелиќ, дознава МКД.мк неофицијално од свои извори од истрагата. Полициските специјалци од утрово се на терен и во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупација спроведуваат претреси и апсење на повеќе локации во Скопје.

Како што дознаваме пронајдени и запленети се дрога, пари, автомобили и мобилни телефони. Приведените лица во моментов се во полициска станица, по што ќе бидат предадени на обвинител, па пред судија на претходна постапка. 

Повеќе детали за акцијата надлежните најавуваат во текот на денот. 

К.Д.

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе