Соопштенија

СДСМ останува посветена на обезбедување што повеќе пари во секое семејство. Во таа насока е и растот на платите кој продолжува и во новата 2020 година. Веќе од следниот месец, февруари, повисоки плати добиваат вработените во здравството. Тоа значи повисоки плати за специјалистите за 25%, општите лекари 15%, медицинските сестри 10%, здравствените соработници 5% и помошно техничкиот персонал за 5%, соопшти СДСМ.

09 Јануари 2020 - 09:23

ДУИ секогаш се потпираше на слабите точки на Албанците, користејќи ги како ветувачки алатки во секој изборен циклус. Една од тие точки што ДУИ не успеа да им обезбеди на Албанците 18 години е правдата, обвинува Алијанса за Албанците во денешното соопштение.

08 Јануари 2020 - 14:50

Владата на СДСМ призна дека за само два месеци вработиле 4.131 партиски војник. Владата на СДСМ не негираше дека ја зголемиле администрацијата за над 4.100 партиски вработувања за само 2 месеци. Тоа значи дека СДСМ веќе на овие избори фрли темна дамка со тоа што вработувала партиски војници кои се извор на непотизам, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

06 Јануари 2020 - 08:58

Техничката министерка, Мизрахи по стапките на Диме Спасов, слугува на режимот на груевизмот и се служи со невистини и манипулации, тимот на СДСМ и Царовска ја вратија социјалната грижа на прав пат. Техничката министерка Мизрахи јавно покажа дека продолжува по стапките на Диме Спасов, најнеспособниот министер за труд и социјална политика и докажа дека е заробена во режимот на груевизмот, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната изјава на техничката министерка.

05 Јануари 2020 - 16:39

Режимската матрица ја држи ВМРО-ДПМНЕ заробена во злоупотреби на се, особено на администрација, денес администрацијата се дигитализира и професионализира, а се вработува исклучиво по годишни планови, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на дополнителната министерка за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска-Стојковски.

05 Јануари 2020 - 16:03

Се случи и тоа. Паднаа маските. Го прелажаа членството, ја прелажаа јавноста, го покажаа двојното лице и ја прифатија „северна". Мицкоски и северџанците во неговото ДПМНЕ можат слободно да дишат. Резултатите од неговата недоследна и калкулантска политика приоритетно насочена само кон доаѓање до премиерската позиција изглегоа на површина. Тој и неговите северџански јуришници во тесна соработка со сдсмовските им браќа по интерес конечно и јавно ја крунисаа нивната досегашна тајна и полутајна соработка за која цело време укажувавме, се вели во соопштението на здружението ФРОДЕМ.

05 Јануари 2020 - 10:51

Зоран Заев, никогаш повеќе! Три години македонските граѓани ја живеат суровата реалност олицетворена во владеењето на Зоран Заев. На криминалците им е местото зад решетки, а не во Влада или во Собрание, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за тоа дека членовите на преодната влада од редовите на опозицијата се „олицетворение на груевизмот“.

05 Јануари 2020 - 10:20

ВМРО-ДПМНЕ не може да излезе од лавиринтот на груевстичката режимска матрица.Потврда за тоа се тимовите на министрите од ВМРО-ДПМНЕ во преодната влада, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

05 Јануари 2020 - 10:12

Алијанса за Албанците на редовен состанок на Централното претседателство во Тетово денеска за шеф на изборниот штаб за предвремените парламентарни избори на 12 април 2020 година едногласно го избра генералниот секретар на партијата Арбен Таравари.

04 Јануари 2020 - 16:36

 Македонија тоне, несигурноста е сеприсутна, во домашните компании ништо не се менува, а наплатата оди се потешко. Секој изминат месец е загуба за економијата. И ова не го зборувам на памет, туку ова ќе го поткрепам со неколку индикатори и со бројки, го почна своето денешно излагање Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

04 Јануари 2020 - 14:50

Вчерашниот избор на преодна влада на дело го покажа сето лицемерие и лажен патриотизам на ВМРО-ДПМНЕ.  Христијан Мицкоски и неговата партија вчера покажаа дека немаат проблем со уставното име кога треба да станат дел од извршната власт, но им пречи кога државата треба да оди напред, им пречи кога треба да се усвои Законот за одбрана, важен за нашето членство во НАТО, изјави денеска пратеникот на СДСМ Хари Локвенец.

04 Јануари 2020 - 13:50

Мојата функција како дополнителен заменик министер во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе ја извршувам во целосна корист на земјоделците. Земјоделците од денес во ВМРО-ДПМНЕ имаат заштитник, но и партнер кој ќе работи во нивна корист. Водени од мислата за создавање подобри услуги и поквалитетни земјоделски политики формиравме Совет на земјоделци и Совет на професори експерти, кои ќе ме советуваат и ќе работат во корист на земјоделците, изјави Цветан Трипуновски, новиот заменик министер во МЗШВ.

04 Јануари 2020 - 12:02

СДСМ за три години ги понижи земјоделците и ги доведе до раб на преживување. Затоа сега СДСМ е во паника поради погрешните политики во земјоделието кои ги водеше изминатите три години. СДСМ и Зоран Заев на земјоделците им ветуваа брда и долини. Ветуваа загарантиран откуп, поголеми откупни цени, нови пазари, ветуваа дека откупувачите ќе се тепаат кој повеќе да им понуди на земјоделците, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за техничкиот министер за земјоделство Цветан Трипуновски.

 

04 Јануари 2020 - 11:15

И во новата 2020 година, ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски. Опозициската партија останува верна на режимот, целосно раководена од Будимпешта. Последен доказ за тоа е назначувањето на Цветан Трипуновски за дополнителен заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, кој е кадар на Никола Груевски и остаток на режимот, се вели во реакцијата на СДСМ.

04 Јануари 2020 - 09:48

Продолжуваме со мерките и политиките што значат унапредување на детската заштита и поголема грижа за најмладите. Потпишани се четири нови договори за изградба и проширување на градинки во општините Карпош, Валандово, Арачиново и Пробиштип во вкупна вредност од речиси 134 милиони денари и вкупен капацитет од нови 315 места, соопштува СДСМ.

04 Јануари 2020 - 09:18

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе