Соопштенија

Зоран Заев остана сам во своите ставови и барања како политичар со намера да жртвува човечки животи, за да си ја продолжи партиската кариера. Зоран Заев е исплашен човек кој што знае дека губи. Обземен од страв, Заев бара брзи избори по цена на ширење на смртоносна зараза. Заев е подгитвен да гази по трупови за да си ја зачува партиската фотелја, изјави денеска Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

19 Мај 2020 - 14:34

Демократскиот сојуз во врска со актуелните состојби предизвикани од пандемијата предлага укинување на неколку мерки, бидејќи, како што велат од партијата, долготрајните рестриктивни мерки со кои се ограничува движењето го нарушуваат физичкото и менталното здравје на граѓаните и го намалуваат имунитетот.

19 Мај 2020 - 10:12

Како одговорна партија во време на пандемија имаме три приоритети - заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација на економијата и функционални институции, како гарант на демократијата. Токму затоа изборите треба да се одржат во првиот можен термин, согласно протоколите за заштита, бидејќи официјалните податоци на здравствените институции покажуваат дека епидемијата е ставена под контрола и дека постојат услови за одржување на одложените  парламентарни избори, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

18 Мај 2020 - 09:56

Заев и СДСМ ја користат епидемијата со коронавирус да си делат милионски бизниси, концесии и да прават класичен изборен поткуп на гласачи. Заради нивното неодговорно однесување во Македонија имавме црн викенд, а само вчера беа регистрирани нови 30 заболени и тројца починати. Со тоа Македонија ја надмина бројката од 100 жртви, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

18 Мај 2020 - 09:27

Македонските граѓани ширум светот бурно реагираа на случувањата поврзани со организирањето на избори за време на пандемијата ковид-19. Неодамна реагиравме за низата пропусти направени од Државната изборна комисија (ДИК) во врска со оневозможувањето на регистрација во избирачкиот список на голем број македонски граѓани со живеалиште надвор од Македонија. Иако формално се обративме до ДИК, до ден денес немаме добиено никаков одговор на прашањата за начинот на спроведување на изборите во дијаспората. Дали некој ќе сноси одговорност за гувеењето на институциите, прашува , Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

18 Мај 2020 - 07:20

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз, обвинува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение.

17 Мај 2020 - 09:10

СДСМ тврди дека, како одговорна и државотворна партија, за нив  врвен приоритет биле и се заштитата на интересите на граѓаните и државата.

17 Мај 2020 - 09:04

По завршувањето на вонредната состојба, ДИК треба да ги заврши обврските и во рок од 22 дена да се одржат изборите, смета СДСМ.

16 Мај 2020 - 11:35

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение обвинува дека власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот, а, како што велат, Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз. 

16 Мај 2020 - 10:45

Владата предводена од СДСМ, преку трите сета мерки со вкупна вредност од милијарда евра или 10% од БДП, ги ублажува последиците на кризата, предизвикана со пандемијата на коронавирусот, соопштија од партијата.

16 Мај 2020 - 10:39

Денеска почина професорот д-р Лазар Лазаров, информира Институтот за национална историја.

15 Мај 2020 - 19:09
„Кризата нѐ учи да бидеме рационални и да помагаме на другите. Секој од вас може да помогне. Се прашувате како? Летувајте во Македонија, на планина или езеро. А Македонија со својата природа и своето културно и природно богатство има што да понуди.Убеден сум дека покрај тоа што ќе ја истражите и ќе...
15 Мај 2020 - 18:47

Предложениот ребаланс на Буџетот за 2020 година од Владата доаѓа со задоцнување од најмалку месец и половина. На јавноста ѝ е познато дека ВМРО-ДПМНЕ преку дополнителниот заменик министер за финансии Гордана Кочоска-Димитриеска уште во март веднаш откако се увидоа првичните негативни ефекти од здравствената и економска криза предизвикани од корона вирусот предложи или укажа на потребата од прекројување на државната каса, реагира Трајко Славески, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

15 Мај 2020 - 18:17

Владата и Сугарески ги пробија сите рокови и доцнат со гасификацијата на земјата. Гасоводната линија Неготино - Битола требаше да биде завршена уште во февруари, а сега наместо уште да се работи, низ неа требаше да течат првите метри кубни гас. СДСМ не работи и го одолговлекува проектот кој беше започнат уште во време на ВМРО-ДПМНЕ. Еден проект го влечат повеќе од три години, изјави Елена Маркова Велинова од ВМРО-ДПМНЕ.

14 Мај 2020 - 13:48

Одржување на избори во услови на светска пандемија , кога во Македонија бројот на инфицирани лица секојдневно расте и не постои 28 дневно последователно немање на ново заразени лица, што е епидемиолошки услов за олабавување на мерките, за ТМРО би значело свесно кривично дело загрозување на здравјето на луѓето, соопшти ТМРО.

14 Мај 2020 - 09:31

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе