ВМРО-НП бара од ДИК да ги исклучи од изборниот процес ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, уште сега водат кампања

ВМРО-Народна партија реагира до Државната изборна комисија и од неа бара да ги исклучи од претстојниот изборен процес политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ поради кршење на Изборниот законик, односно поради отпочнување на предизборна кампања вон законскиот рок.

ВМРО-Народна партија, како што стои во партиското соопштение, смета дека со ваквите чекори не само што се урнисува демократската атмосфера и процес, туку и се дискриминираат помалите политички партии со што државата свесно се вовлекува во нефер предизборен процес, односно кампања која треба да започне приближно дваесет дена пред закажаниот ден за избори.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе