ВМРО-Народна партија: Со овој изборен модел македонскиот етникум е најмалку застапен досега

ВМРО-Народна партија преку соопштение денеска оцени дека изборите поминале во мирна и демократска атмосфера, со што се потврдува фактот дека Македонија е етаблирана демократија во поглед на изборните процеси.

Сепак, од партијата велат дека и на овие избори се потврди дека изборниот модел е надминат и дека големите партии се непотребно фаворизирани со овој систем, а малите политички партии претрпуваат порази несоодветни на нивните гласачки тела.

„ВМРО-Народна партија со жалење констатира дека благодарејќи на изборниот модел кој го фаворизираше ВМРО-ДПМНЕ доживеавме македонскиот етникум да е најмалку застапен досега во историјата на македонските избори.

Исто така, ги повикуваме стратезите на ВМРО-ДПМНЕ кои се бореа за овој изборен модел да признаат дека овојпат со ова залагање си го нанесоа својот најголем пораз и веруваме дека после овие избори ВМРО-ДПМНЕ ќе биде најголемиот застапник за ‘Македонија-една изборна единица‘, секако доколку има таму некој кој може да направи едноставна анализа на работите.

Уште еднаш го потсетуваме ВМРО-ДПМНЕ дека патриотизмот не е во паролите и во натписите на маиците, туку и во конкретните дела и чекори за кои се залагаме“, се вели во соопштението од ВМРО-Народна партија.

 

И покрај сета надеж што се роди со објавите за докажана ефикасност на неколку кандидати за вакцини за ковид-19, има долг пат пред нас што треба да се изоди за да се дојде до универзална и лесно достапна „вакцина за луѓето“. 

повеќе

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе