Реакција

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не гледа во каква беда живеат македонските граѓани

Чистиот воздух и луксузните хотели во Гармиш ја пореметуваат сликата на Заев кој очигледно не гледа во каква беда живеат македонските граѓани денес. Две години откако тој е на власт Македонија е понижена и посрамена, избришано е името на земјата, нејзиниот идентитет е распродаден, а ќе се менува историјата, културата и традицијата, реагира ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на премиерот Зоран Заев.

„Експертската јавност потврдува дека Законот за двојазичност е спротивен на Уставот и е објавен во Службениот весник надвор од сите правни процедури, спротивно на Уставот, спротивно на законите на Република Македонија, насилнички на истиот начин на кој што беше изгласан. Две години откако Заев е на власт Македонија тоне во корупција, парите на граѓаните завршуваат во џебовите на партиски и државни функционери преку криминални тендери и грантови.

Заев ја лаже македонската јавност дека капиталните инвестиции се во пораст 2018, која  историски се покажа како најлоша година за реализација на капитални инвестиции од било која Влада досега.

Заев безочно лаже и се фали дека започнала со изградба на нови автопатишта, а изминатите две години не е реализирана изградбата на ниту еден автопат ниту една капитални инвестиција. Ако  Заев толку верува во анкетите и реализацијата на ветеното нека се врати од Германија и нека распише предвремени парламентарни заедно со претседателските“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе