ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не сака да ги зголеми платите и да се откаже од акцизата

СДСМ е против зголемување на платите, и не сака да се откаже од акцизата, а секаде во светот се укинуваат даноците на горивата, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека пратениците од СДСМ и ДУИ гласаа против предлогот на ССМ за линеарно зголемување на платите во јавниот сектор од 2.800 денари што е всушност и порамнување по зголемување на минималната плата и обврска на власта.

„Но пратениците од СДСМ гласаа против, исто како што гласаа против намалување на акцизата на горивата за 50% и намалување на ДДВ од 18% на 5%. И тоа во време кога во Германија се намали данокот на горивата, а вчера и во САД претседателот Бајден побара од Конгресот суспензија на федералниот данок на горивата во период од 3 месеци. Во Германија со намалувањето на даноците литар гориво е скоро иста цена како во Македонија, со 10 пати поголеми плати, а во САД горивото е далеку поевтино, но и таму се намалуваат даноците. Само пратениците од СДСМ и ДУИ не сакаат да гласаат за повисоки плати и намалување на даноците и акцизата на горивата, се наведува во соопштението на партијата. Само СДСМ и ДУИ работат против граѓаните. Затоа премногу е. Промени“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе