ВМРО-ДПМНЕ: Ништо од ветувањата на Заев и Анѓушев за рестартирање на Југохром и Охис

Зоран Заев и Кочо Анѓушев ја туркаат економијата кон дно.Трета година по ред ништо од ветувањата дека ќе се рестартираат „Југохром" и ОХИС. Стотици работници од овие некогашни гиганти три години се лажени од власта. Заев и Анѓушев пред изборите во 2016 година ветуваа заживување на економијата и решавање на сите проблеми како во случајот со ОХИС, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Три години по изборите од 2016, решение не е ниту на повидок. Поранешните работници на овие фабрики живеат мачно, а егзистенцијата на нивните семејства е доведена под знак прашалник. Заев и Анѓушев не направија ништо за Југохром и ОХИС, но затоа направија за нивните фирми. Заеви влегоа во бизнисот со марихуана, го купија струмичкиот конфекциски гигант „Герас Цунев“, а Анѓушев зема тендери. Додека функционерите на власта се богатат, граѓаните се чудат како да врзат крај со крај.   Заев, Анѓушев и целата влада мора да си заминат“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

 

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе