ВМРО-ДПМНЕ: Кој од Владата го предупреду Бојан Јовановски за случајот „Рекет“

Единствено што власта реализираше овие три години се рекетираните торби со пари тешки милиони евра. Злоупотреби на службена положба, мито и корупција, помагање и прикривање на криминалот со импровизирани истраги, обвинители и судии во служба на владата, се ликот и делото на оваа Влада. Кој од владата му прати порака на Бојан Јовановски и во чии раце завршија милионските суми од рекетот, се прашањата за коишто се чини не смее никој да одговори, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

„Власта се обидува да заташкува кои други функционери биле вклучени во криминалната мрежа за случајот „Рекет“. Со десетиците коруптивни и криминални случаи, Македонија стана мафијашка држава каде владеат рекетарите и криминалците. Никој не сака да живее во држава каде нема никаква сигурност, а правдата е недостижна.

Русковска одби да затропа на вратата на „Илинденска“ иако таму се наоѓа главата на криминалниот октопод, па за да ги заштити функционерите на власт ја затвори истрагата. Пет месеци поминаа, а јавноста сѐ уште се прашува каде е торбата Луј Витон и службената белешка којашто требаше да ја приложи Заев Празната реторика и лажната желба за реформи во судството се одлика на оваа крими влада.

На планот за животот со рекет му доаѓа крај. Заев да не бега од избори, туку да се соочи со одговорност пред граѓаните“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе