Реакција

ВМРО-ДПМНЕ: Го замолуваме Зоран Заев да престане да ја потценува и понижува јавноста

Македонија гори, Влада се чешла, вака реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Владата за формирање оперативен тим за борба против корупцијата и криминалот.

„Да не го живеевме овој ‘блескав живот’, живот исполнет со рекети, нарачани пресуди и криминал, одлуките на Зоран Заев ќе беа за смеење. Вака, одлуките се трагични и покажуваат колку тој и картелот околу него се загубени во времето и просторот.

ВМРО-ДПМНЕ го замолува Зоран Заев да престане да ја потценува и понижува јавноста. Вие сте олицетворение на криминалот и вие ја ставивте цела држава и сите институции на располагање на мафијата.

Подобро вратете се на плажа, отколку вака бесрамно, со лицемерни одлуки да ги лажете граѓаните. Само оставка е спасот. Власта која го создаде криминалниот октопод, спроведе милионски рекет, монтираше судски случаи и што ли уште не, сега формира оперативен тим за бескомпромисна борба со корупцијата. Слушнавме дека Заев барал ургенции за разрешување на претседател на суд, а сега треба да веруваме дека човекот кој има толкаво искуство во криминалот, не знае дека МВР, УБК, БЈБ, УЈП, Финансиска полиција, УФР, Царинската управа и другите институции од областа на безбедноста и финансиската контрола имаат законска обврска да се борат против криминалот и корупцијата.

Тоа што институциите под контрола на Заев не си ја работат работата е вина на Заев кој лично е на чело на криминалниот октопод”, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе