ВМРО-ДПМНЕ: Енергетскиoт сектор се користи за испумпување на парите на граѓаните кај лица блиски до власта

Народот плаќа поскапа струја, за да може Заев да си ги плаќа финансиерите на СДСМ, преку милионски тендери, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение.

„Во денови кога народот протестира за поскапената струја, Заев преку АД ЕЛЕМ му даде тендер од 6.4 милиони евра на Силјан Мицевски, кој јавно на суд призна дека го финансирал СДСМ.

Лага е дека струјата поевтинила. Граѓаните нека ги споредат сметките од 2017-та и денес и ќе видат дека Заев драстично ја зголемил цената за да го покрие својот криминал”, пишува во соопштението.

Според партијата, целиот енергетски сектор се користи за испумпување на парите на граѓаните во приватни џебови, на лица блиски до власта.

„Струмичка агенција за обезбедување испумпала десетина милиони евра преку универзалниот снабдувач на електрична енергија, камиони со струмички регистарски таблички вртат во РЕК Битола, а фирмите на финансиерите на СДСМ добиваат милионски тендери за ископ на јаглен и јаловина. Желбата за профит е причина за поскапената струја, и сите лоши политики во енергетиката”, додава ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата бараат Владата да ја врати старата цена на струјата, да има викенд без ДДВ во септември и да се направи професионализација на РКЕ и најавува дека ќе продолжи со притисокот преку протести.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе