Реакција

ВМРО-ДПМНЕ: Да за експертска влада, ама ако ја предводи заеднички прифатлива натпартиска личност

ВМРО-ДПМНЕ е подготвено да разговара за експертска Влада доколку ја предводи човек којшто би бил заеднички прифатлив, натпартиска личност што може да ја води државата напред до локалните избори, а потоа да се организираат предвремени парламентарни и локални избори, се вели во соопштенеито на ВМРО-ДПМНЕ по денешната понуда на премиерот Зоран Заев за заедничка влада со опозицијата.

Фото: Роберт Атанасовски

„Заев денеска со неговата изјава за широка влада потврди дека на Македонија ѝ е потребна нова и поинаква Влада. Заев денеска потврди дека неговата влада и мнозинството се неефикасни и немаат капацитет да се носат со проблемите. Заев не е способен да ја менаџира Република Македонија“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе