Реакција

ВМРО-ДПМНЕ: Да не беше трагична, одлуката за Катица Јанева ќе беше смешна

Да не беше трагична, одлуката за ослободување на Катица Јанева од притвор ќе беше смешна, реагира ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Апелацискиот суд за префрлање на Јанева во куќен притвор.

„Нема подобар пример за функционирањето на Кацарска судството и Русковска обвинителството од начинот на кој што ја водат истрагата за случајот ‘Рекет’.

Од самиот старт првин негираа дека постои предмет, а Зоран Заев обвинуваше дека се било конструкција на еден суетен новинар и едно лице со поинаква сексуална определба.

Бидејќи пред фактите и боговите молчат, Зоран Заев мораше да се согласи неговата Русковска да отвори истрага, но до последен момент ја бранеше Катица Јанева.

Повеќе од јасно е дека сме сведоци на сценариото кога се реализираат спогодбите со инволвираните во аферата ‘Рекет’ само за да не ја откријат нивната врска со главата на октоподот Зоран Заев”, се вели во соопштението од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

 

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе