ВМРО-ДПМНЕ: 500 илјади граѓани живеат во сиромаштија со еден оброк на ден

Економијата во Република Македонија e жртва на криминалот и корупцијата на власта предводена од аболицираниот Зоран Заев, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение во кое вели дека „штетните политики на криминалната банда на власт негативно се одразуваат на животот на граѓаните за кои СДСМ донесе само беда и сиромаштија“.

„Катастрофалнa e бројката од 500 илјади граѓани кои живеат во сиромаштија, граѓани кои денот го поминуваат со еден оброк, додека криминалците од власта ги бројот милионите на своите сметки, а се заработени на грбот на граѓанинот преку криминални тендери и грантови. Граѓаните не можат да си дозволат да отидат на годишен одмор, а повеќе од 80 проценти од нив размислуваат и бараат начин како да ја напуштат Република Македонија.

Нивото на реализација на капиталните инвестиции за првите 6 месеци е под 20 проценти, а тоа е доказ дека Владата на аболицираниот Заев не работи ништо“, се вели во соопштението.

Според партијата, македонската економија со Зоран Заев на чело на Министерството за финансии ќе го допре дното.

„Со ова криминалната банда на власт го достигнува врвот на своите анти-економски политики“, пишуваат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека граѓаните на Република Македонија заслужуваат подобро.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе