ВМРО-ДПМНЕ

Василевска: МВР две недели молчи за сообраќајката на заменик министерот за култура Лазовски

МВР на Оливер Спасовски речиси две недели сѐ уште не се изјаснил официјално околу сообраќајната несреќа која ја предизвика заменик министерот за култура, Владимир Лазовски. Тој направи сообраќаен прекршок, со службено возило без документација за дозвола за управување, загрози човечки живот и причини материјална штета на недолжен граѓанин на Република Македонија кој ги почитува сообраќајните прописи. Лазовски ја злоупотреби  својата позиција и својата функција и уште еднаш покажа дека оваа Влада својата неинвентивност ја користи на начин што предизвикува насекаде нереди и хаос со која го загрозува животот на македонските граѓани, изјави пред Министерството за култура Иванка Василевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„МВР и Спасовски како и заменик министерот за култура, Лазовски треба да знаат дека тие се избрани од граѓаните како што не се, и ќе заминат со одлука на граѓаните како што треба. Сакаме да потсетиме и да прашаме дали „метлата“ која ја понуди Драган Спасов-Дац, кој пред речиси неполна година исто така во пијана состојба, како висок државен функционер направи тешка сообраќајна несреќа, демонстрира чистење или исправување во редовите на СДСМ и оваа ненародна власт. Дали навистина овој перформанс ќе го опфати Лазовски како и Зоран Заев кој дозволува да се случуваат вакви неправилности во македонската држава?

Ве повикувам на одговорност, ве повикувам на совесност и посакуваме да се разјасни случајот со најдобри намери за Република Македонија“, изјави Василевска.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе