TMРО: Доста беше, техничка влада, па избори

После толку тешки скандали и сомнителни антиуставни одлуки кои ја рекомпонираа државата Македонија, време е за оставка на Владата и формирање техничка влада која во наредните 9- 12 месеци ќе спроведе парламентарни избори, соопшти ТМРО.

„Го повикуваме владеачкото мнозинство, итно да постапи по препораките на меѓународната заедница и изврши измени на Изборниот закон со Македонија како една изборна единица, за конечно реални и демократски избори каде секој глас ќе се вреднува, по што никогаш повеќе соодносот на силите во Собранието нема да биде како изминатите три децении“, изјави претседателот на ТМРО Ванчо Шехтански.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе