ВМРО-ДПМНЕ

Стоилковски: Нема притвор за производство на дрога за брат му на шефот на кабинет на Ковачевски

Во полициска акција во 2020 година во скопското село Визбегово била пронајдена лабораторија за дрога, нелегални садници марихуана, просторија за сушење подготовка за продажба, шприцеви полни со хашиш..., а при претресите во неколку објекти приведени се три лица, меѓу кои и 38 годишниот И.П., брат му на Мартин Попов, актуелниот шеф на кабинетот на премиерот Димитар Ковачевски, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски. 

„И.П бил затекнат при обработка на марихуаната. И сѐ ова се случува 24 септември 2020 година. И сѐ до ден денешен нема судска разрешница за овој спектакл, акција на МВР. Напротив, има олеснителни околности.

Причината за тоа можеби лежи во фактот дека зад иницијалите И.П.  можеби е Иван Попов, брат на шефот на кабинет на Димитар Ковачевски, Мартин Попов?

По година ипол, случајот сѐ уште се влече по судските лавиринти, а наместо притвор како мерка за обезбедување, побарана од обвинителството за И.П., судот на режимот определува домашен притвор и повеќе пати истиот го продолжува. Ако побарате на страната на Јавното обвинителство, за сите вакви јасни кривични дела поврзани со производство на дрога, за дела спротивни на кривичниот законик за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, обвинителството бара, а судот веднаш определува мерка притвор.

Притоа, случаите експресно минуваат низ судската постапка. Во овој случај година ипол тапка во место, а И.П., можеби Иван Попов, е во домашен притвор.  Причината не може да е поинаква освен одолговлекување на случајот и евентуалното време за издржување затворска казна по евентуална пресуда да биде скратено со времето минато во домашен притвор.

Законот и ригорозните мерки, брзото судење, за вакви случаи важи за сите доколку не се роднини или дел од СДСМ“, изјави Стоилковски.

 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе