Средба на Мицкоски со поранешните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ - Канческа-Милевска, Мукоски, Василевски, Авировиќ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Средбата се одржа по барање на Мицкоски, информираа од оваа пратеничка група.

„На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, ставовите за реформските закони и идните предизвици за Македонија“, се наведува во кусото соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека се одржала двочасовна средба, на која, како што велат, се разговарало за функционирањето на правото и правната држава, како и за реформските закони, во кои спаѓа и Законот за јавното обвинителство, што го опфаќа и функционирањето на СЈО.

Средбата следува по двете рунди пропаднати преговори на работната група меѓу власта и опозицијата, како и по најавите на власта дека, освен преговори со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, поддршка за законот ќе бара поединечно од пратениците за обезбедување двотретинско мнозинство.

Мицкоски како лидер на ВМРО-ДПМНЕ лани ги исклучи пратениците Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајлоска-Старова, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски и Зеќир Рамчиловиќ. Заедно со пратеничката Владанка Авировиќ од СПМ тие гласаа за отворање на Уставот, со што го обезбедија потребното двотретинско мнозинство за уставните измени.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе