СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со лажни вести ги штити криминалите на Груевски

Една е главата на криминалниот октопод, а таа се наоѓа во Будимешта и се вика Никола Груевски. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште се само пипците со кои раководи главата од странство. Освен ширење невистини и одбрана на криминал, ништо друго не излегува од белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната изјава на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Измислиците и невистините на ВМРО-ДПМНЕ за некакви возила купени од семејството Заев се показател за очајната состојба во која се наоѓа оваа партија. СДСМ докажа дека за нас криминалот не познава партиски и бескомпромисно сме за борба против криминалот и корупцијата. Мицкоски не успеа. Побегна од лидерска средба, но нема бегање од правдата. Идната недела до Собранието на Република Северна Македонија Владата ќе предложи нов текст на Законот за јавно обвинителство. Сите случаи кои се пред судовите, за кои СЈО е надлежно согласно закон, ќе ги продолжи и ќе ги застапува пред надлежните судови новото ЈО. Нема одбрана на криминалот на Никола Груевски и режимот“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе