СДСМ: Субвенциите ги зголеми платите на повеќе од 106.000 вработени

СДСМ продолжува со реализација на мерките што обезбедуваат добро платени работни места и повисоки плати за работниците. Мерката за субвенционирање на придонесите на платитите за компаниите што ќе им ја зголемат платата на вработените од 600 до 6.000 денари покажува одлични резултати. За 2,5 месеци над 106.000 вработени добиваат поголема плата, а се очекува раст на бројот на вработени со повисоки плати, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

„За мерката, за која во буџетот се предвидени 39 милиони евра, досега аплицирале над 20 илјади компании. СДСМ инвестира во човечкиот капитал, во граѓаните и создавање на подобри услови за живот и повеќе пари во семејните буџети“, соопшти партијата.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе