Реакција

СДСМ: Сите јавни набавки се транспарентни, ВМРО-ДПМНЕ 11 години го искористуваше здравството за местење тендери

ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за здравство. Цели 11 години, опозицијата здравството го искористуваше за местење на тендери, добивање на дебели провизии и лични богатења. Поради игнорантскиот однос кон здравствените работници, пациентите и условите во болниците, ВМРО-ДПМНЕ остави тотален хаос во здравтствениот систем. Втор ден, иста лага од симболот за лажни вести – белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, реагира СДСМ на денешната конференција за медиуми на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал официјално потврди дека сите јавни набавки на Министерството за здравство се кристално чисти и законски. Наместо да шири лаги и дезинформации, ВМРО-ДПМНЕ да се информира дека не станува збор за процес на стерилизација, туку за долгорочно инвестирање и осовремување преку пат на приватно јавно партнерство. Приватно јавното партнерство обезбедува спој на инфраструктура, искуство и финансиски можности.

ВМРО-ДПМНЕ наместо да шири лаги проблемите за своите неуспеси да ги побара кај нивната деструктивна политика, последица на груевистичката матрица која цели 11 години ги уназадуваше, осиромашуваше и иселуваше граѓаните.

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ е провидно, граѓаните и јавноста се свесни дека опозицијата е очајна и нуди само лаги и непроверени информации“, се вели во реакцијата на СДСМ.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе