СДСМ: Пецаков да не врши притисок врз институциите

 Скандалозно и неодговорно е однесувањето на градоначалникот на Охрид од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Пецаков. Откако беше фатен како ги крши протоколите за заштита од коронавирусот и го загрозува јавното здравје, Пецаков почна да глуми жртва иако факт е дека наместо да биде во изолација додека чекал резултати за ковид-19, спротивно на протоколите, тој беше помеѓу граѓаните на одбележувањето на празникот Водици, соопшти СДСМ.

„Пецаков да престане да врши притисок врз институциите, како што претходно правеше неговиот шеф Христијан Мицкоски и да преземе одговорност за своите постапки. Секој поединец, кој свесно крши протоколи и го загрозува јавното здравје мора да одговара без разлика каква функција врши“, се вели во соопштението на СДСМ. 
 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе