Реакција

СДСМ: Наместо да тажи по Груевски, Мицкоски нека се спрема за пораз

За Христијан Мицкоски членството на Македонија во НАТО било погрешна насока. За него единствена вистинска насока е изолацијата, враќање кон црното минато и сопствениот бизнис со хидроцентралите. Осамен, заробен во сопствениот мрак, тажи во кабинетот на неговиот ментор Никола Груевски, во скапоцениот дворец, симбол за криминал, деструкции и црнила, реагира СДСМ на денешната порака на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Македонија го доби своето место во НАТО, а Мицкоски тажи по Груевски. Очигледно тагата по Груевски направила Мицкоски да има изгубено чувство за реалност. Откако 11 години ја уништија економијата заради криминалмни интереси, а државата ја турнаа во изолација, денес ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не можат да се помират дека Владата предводена од СДСМ ја стабилизира економијата и ја враќа државата на вистинскиот пат кон членство во НАТО и ЕУ.

Јасна е разликата помеѓу криминалното и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ и одговорното работење на Владата предводена од СДСМ. Растот на просечната плата на 12.000 денари ја отвори спиралата на раст на платите, просечната плата во ноември 2018 е за 5,8 отсто повисока од истиот месец 2017 година. Растат инвестициите, има значителен раст во извозот, индустриското производство и бројот на работници во индустријата. Невработеноста опаѓа и изнесува 20,8 отсто со интенција дополнително да се намалува.

Ова се само дел од параметрите што покажуваат дека економијата е стабилна, силна и развојна, а, сѐ повеќе пари завршуваат кај граѓаните.

Потпишувањето на Протоколот за пристапување во НАТО и напредокот во интеграцијата во ЕУ е доказ дека успехот на реформите, визионерството  и решителноста на Владата се препознаени од целиот демократски свет.

Граѓаните, нашата држава која наскоро ќе биде Република Северна Македонија, нема да дозволат нов Иванов или Груевски да ги вратат назад во црнилата и изолацијата. Наместо да тажи по неговиот ментор Груевски, Мицкоски нека се подготви за пораз на какви било избори“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе