Реакција

СДСМ: Мицкоски не може да го одбрани криминалот

Единствениот криминален октопод е раководен од Будимпешта, а ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се неговите пипци. Единствениот криминален октопод е раководен од Будимпешта, а негова единствена цел е одбрана на криминалот на Никола Груевски и фамилијата, реагира СДСМ на конференцијата за медиуми на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се само пипците на тој октопод раководен од Груевски. Како и многупати досега, од скапоцениот дворец на ВМРО-ДПМНЕ излегуваат само лажни вести, измислици и очајни обиди да се одбрани криминалот на Груевски и неговите соработници. 

СДСМ покажува дека за нас борбата против криминалот не познава партиска припадност. Доказ за тоа е новиот предложен текст на Законот за јавно обвинителство кој наскоро влегува во собраниска процедура.

Од друга страна, Мицкоски побегна од лидерската средба и застана против правдата и одговорноста. Мицкоски повторно не успеа да го одбрани криминалот на неговиот ментор Груевски. 

Сите случаи кои се пред судовите, а за кои е надлежно Специјалното јавно обвинителство, ќе продолжат, нив ќе ги застапува новото јавно обвинителство. Одговорност за сите овие предмети ќе има, колку тоа да не им се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе