СДСМ: Мицкоски чека став на Апасиев за да се изјасни за пораките од германскиот претседател

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер во Скопје искажа јасна поддршка за земјава, но Христијан Мицкоски молчи и чека што ќе каже Димитар Апасиев за потоа и тој да изгради став, соопштија од СДСМ. 

Во партиското соопштение се додава:

„Христијан Мицкоски молчи и не коментира ништо за јасните пораки на нашиот стратешки партнер. Дали Мицкоски утрово провери кој е ставот на Апасиев за силната поддршка од Германија, за да може денеска да излезе со став во јавноста? Како и често пати досега, очигледно Мицкоски прво ќе провери кој е ставот на Апасиев чиј заложник е, за потоа да даде наредба во Белиот дворец како партијата ќе комуницира. Мицкоски е слаб, без став, неодлучен и затоа стана заложник на Левица и Апасиев, затоа идеолошки ја обезличува неговата ВМРО-ДПМНЕ“.

Во сооппштението СДСМ најнапред наведува дека германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер ја реафирмирал поддршката на Сојузна Република Германија на нашиот евроинтегративен процес и дека потсетил оти одлучноста за спроведување на реформите е клучна за да се зачуваат демократијата и европските вредности, но и дека државата не смее да скршне од патот кон ЕУ.

„Претседателот на Германија потсети и на историската одговорност што сите пратеници ја имаат со усвојување на уставните измени за реализација на децениската стртатешка цел - членство во ЕУ. Северна Македонија има силен поддржувач на евроинтегративниот пат во Германија а посетата на Штајмајер е последната потврда за тоа“, наведуваат од СДСМ.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе