СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ уште во првите денови го покажаа режимското лице

Во ВМРО-ДПМНЕ едно зборуваат друго прават. Уште во првите денови од мандатот, градоначалниците на Мицкоски го покажаа своето вистинско режимско лице. Се бркаат луѓе од работа во Јегуновце, прекинати се договори за работа на лица ангажирани и во други општини. Наместо да се чистат, се трупаат дивите депонии во општините Ѓорче Петров и Бутел, се вели во денешната редакција на СДСМ на денешната изјава на Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Не се почитува Уставот, наместо интересот на граѓаните се тера политиканство во Штип, Кисела Вода, Аеродром. Значи едно зборуваат од ВМРО-ДПМНЕ а сосема друго прават. Останува фактот дека за разлика од пред четири години кога општините беа заглавени во долгови,  денес општините се во одлична финансиска состојба.

Ако на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ им се потребни јавни насоки за да работат, јасно е дека за нив поважен е Мицкоски од интересот на граѓаните“, реагира СДСМ.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе