СДСМ бара одговорност од ВМРО-ДПМЕ и Левица

По синоќешните немири во кои беа повредени 47 полицајци мора да следува одговорност од сторителите, но и од организаторите и поттикнувачите на насилството, реагира преку соопштение утрово СДСМ во врска со синоќешните протести за отфрлање на францускиот предлог за кревање на бугарското вето во ЕУ. СДСМ, заедно со институциите и граѓаните, нема да дозволи насилничкото однесување и сценаријата на ВМРО-ДПМНЕ и Левица да ја загрозат стабилноста на државата, велат од партијата.

„Слични сцени се случуваа и на крвавиот четврток на 27 април 2017 и сите знаат што тоа значи, протестот е уставно загарантирано право, но насилството е кривично дело. Најостро го осудуваме синоќешното насилство на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и нивниот партнер проруската партија Левица“, додаваат од СДСМ.

Партијата вели дека според МВР повредени се 47 полицајци и е нанесена штета врз објектите на Вчадата, Собранието и Министерството за внатрешни работи, а дека јавноста, како што се нагласува во соопштението, била сведок „како насилници со качулки ги нападнаа полицајците, фрлаа запаливи течности, ги каменуваа припадниците на македонската полиција и се обидоа насилно да влезат во Собранието“.

 

 

 

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе