СДСМ бара одговорност од ВМРО-ДПМЕ и Левица

По синоќешните немири во кои беа повредени 47 полицајци мора да следува одговорност од сторителите, но и од организаторите и поттикнувачите на насилството, реагира преку соопштение утрово СДСМ во врска со синоќешните протести за отфрлање на францускиот предлог за кревање на бугарското вето во ЕУ. СДСМ, заедно со институциите и граѓаните, нема да дозволи насилничкото однесување и сценаријата на ВМРО-ДПМНЕ и Левица да ја загрозат стабилноста на државата, велат од партијата.

„Слични сцени се случуваа и на крвавиот четврток на 27 април 2017 и сите знаат што тоа значи, протестот е уставно загарантирано право, но насилството е кривично дело. Најостро го осудуваме синоќешното насилство на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и нивниот партнер проруската партија Левица“, додаваат од СДСМ.

Партијата вели дека според МВР повредени се 47 полицајци и е нанесена штета врз објектите на Вчадата, Собранието и Министерството за внатрешни работи, а дека јавноста, како што се нагласува во соопштението, била сведок „како насилници со качулки ги нападнаа полицајците, фрлаа запаливи течности, ги каменуваа припадниците на македонската полиција и се обидоа насилно да влезат во Собранието“.

 

 

 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе