Партиско соопштение

СДСМ: Арсовска не може да го реши проблемот со парното зашто не предвидела ниту денар

Данела Арсовска секојдневно покажува елементарно непознавање на ингеренциите на градоначалникот и Советот на Град Скопје, таа не предвидела ниту денар за буџетот за 2022 година за справување со енергетската криза и за затоплување на скопјани, а нејзиниот одговор дека не можела да го врати времето назад, е грубо потценување на граѓаните на Скопје, смета СДСМ.

„Без срам и перде Арсовска за три пати го намали буџетот за животна средина, неколкукратно го намали буџетот за субвенционирање за набавка на инвертори, а сега Арсовска бега од предизвиците што ги носи енергетската криза. За се што е во интерес на граѓаните Арсовска се иззема и вели дека не е надлежна. Тоа нечесен и неодговорен однос кон градот и неговите граѓани“, се вели во соопштението на СДСМ.

Партијата смета дека е очигледно дека Арсовска не е способна и не може да ги реши проблемите на скопјани па затоа, како што стои во соопштението, таа  постојано бара оправдување за нејзината неспособност.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе