Реакција

СДСМ: 11 години ВМРО-ДПМНЕ вршеше притисоци врз новинари и медиуми, а денес е симбол на лажни вести

Притисоците врз медиумите и новинарите беа одлика на 11-годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога се апсеа и притвораа новинари, кога се затвораа медиуми и се газеа новинарските права и слободи, реагира СДСМ на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

„Денес, кога се враќаат медиумските и новинарски слободи, ВМРО-ДПМНЕ нема миминум кредибилитет да зборува за состојбата во медиумите. Лагите, дезинформациите и измислените случаи што се шират од белиот дворец речиси секојдневно се и институционално  демантирани од официјални, државни институции.

Денес, ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол на лажни вести, дезинформации и невистини е во паника од тоа што општеството, граѓаните и институциите се организираат во борбата против дезинформациите. Граѓаните одамна ја препознаваат ВМРО-ДПМНЕ како главен извор на лажни вести, затоа само на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски им пречи борбата против дезинформациите, лагите и измислиците кои се против интересите на демократијата, граѓаните и државата“,  пишува во соопштението од СДСМ.

 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе