Закана пред пристигнувањето на дер Лајен

Приведено лицето кое лажно пријави поставена бомба пред Владата

Во 10.32 часот претпладнево во полиција било пријавено дека е поставена бомба пред Владата и дека ќе експлодира кога ќе пристигне претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Полицијата веднаш реагирала по пријавата, утврдила дека се работи за лажна тревога и го открила лицето кое се јавило на телефон.

„Денеска во Скопје полициски службеници го приведоа И.М., кој во 10.32 часот во СВР Скопје телефонски пријавил дека при посетата на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен ќе биде активирана експлозивна направа пред зградата на Владата. Преземени се потребните мерки и активности и утврдено е дека пријавата е лажна. Лицето е приведено и задржано во полициска станивца по насоки на јавен обвинител, за натамошна постапка. Лажната пријава не влијаеше на посетата на претседателката на ЕК, а активностите продолжуваат според планираната агенда“, велат од МВР.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе